Ohřev bazénu s ALL-IN-ONE

Použítí kolektoru ALL-IN-ONE k ohřevu bazénu

All-in-One se pro toto využití výborně hodí z důvodu snadné montáže, nenáročnosti obsluhy a skvělým výsledkům.

Vaše bazénová filtrace s čerpadlem zajistí tlak a oběh vody. Otvor vstupu a výstupu je ¾. Pro použití slunečního kolektoru s nádrží k bazénu se musí vytvořit okruh viz obrázek.


Zapojení k bazénu

Vnitřní plášť nádoby Kolektoru All in One, je vyroben z nerezové oceli SUS-304-2B, tedy vydrží běžnou bazénovou chemii i slanou vodu.

Zapojení k bazénu, by mělo být: bazén – filtrace s čerpadlem – kolektor – bazén. Vstupní otvory do kolektoru nádrže jsou ¾, je tedy potřeba redukovat.

Výkonnost kolektoru (dodržení ideálních podmínek: umístění, sklon, čistota atd…) je, že každá trubice má 100W výkon. Což u kolektoru s nádrží je co 10l/1ks trubice.

Je potřeba dát čas vodě v nádrži se ohřát, proto je nutné mít nastavené čerpadlo na určité časové sekvence.

1t (1000 l) vody potřebuje energii 11,8kW na ohřev z 20°C na 30°C (resp. delta 10°C) tak, aby to bylo za hodinu ohřáté.

Pokud máte bazén 3m3 (tzn. 3t -> tzn. 3000l) potřebujete 35,4kW, aby se voda za hodinu ohřála.
Průběh teploty v bazénu velmi silně ovlivňuje tzv odpar, to znamená, že pokud je teplota na povrchu bazénové vody vyšší, než teplota vzduchu okolí, nastane energeticky velmi náročná fyzikální změna z kapalného do plynného skupenství  a voda se ochlazuje.
Výkon ochlazování je dán plochou a rozdílem teplot vody a vzduchu. Čím více je rozdíl a čím větší je bazén, tím větší jsou tepelné ztráty. Proto se bazén zakrývá termofólií.

Tento stav se děje většinou přes noc, takže pokud bychom vycházeli z předpokladu výše a budeme uvažovat, že bazén chceme vytopit (vytáhnout z 20 na 30), například za 5 hodin, platí výkonnostní stav u bazénu se třemi kubíky  35,4/5 =7kW, což je cca 6-7 trubic.
Pokud ale bude bazén nezakrytý a bude plytký, o velké ploše, veškerý dodaný výkon se nám ztratí odparem ve snaze srovnání teploty s okolím.

Proto lze zjednodušeně říci, že 10 trubic na 3m3 bude stačit. Pokud by se to totiž přehnalo například 30 trubicemi, vznikne, v případě vyhřátého bazénu, problém kam se vším tím teplem.
Takže důležité je mít tlakově zajištěný systém včetně ochrany před odpařením! Následně můžete provést výpočet dle níže uvedených hodnot:

Bazén nezakrývaný 3m3 - 10 - 15 trubic.
Bazén zakrývaný 3m3 - max. 10 trubic.

unnamed

Zákaznická linka +420 792 289 583
E-mail info@suchydum.com
Výrobce SUCHÝ DŮM s.r.o.